Salt Likit Nedir

Elektronik sigara kullanan veya kullanmayı düşünen herkesin aklında salt likit veya bir diğer ismiyle nikotin tuzunun ne olduğuna dair sorular yer almaktadır. Elektronik sigara kullananlar, nikotin bazlı likitler kullanırlar. Her baz nikotinin boğaz vurumu ve doygunluk seviyeleri bulunmaktadır. Elektronik sigara kullanıcılarının çoğu nikotin seçimlerini mg değerine göre belirler. Bunu yaparken de deneme yanılma yöntemiyle nikotin mg’sine karar verirler. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz; günde iki paket sigara içen adamın 6 MG nikotinli likit içmesi normal bir durumdur. Elektronik sigara üreticileri, 1 paket sigara içene 3 MG önerirler. 

Salt Likit İçeriği Nasıldır?

Nikotin tuzları, son yıllarda göze batmaya başladı. Nikotin tuzu yani salt likitin kısa zamanda baz nikotinin yerini alacağını söylemek çok yanlış değildir. Likit içindeki normalde kullanılan nikotin biçimine serbest baz nikotin adı verilmektedir. Bu nikotin, başka bir şeye bağlanmamıştır. Bunun dışında daha uçucu ve daha kolay buharlaştırılabilir bir şekli olduğundan dolayı buharlama ve diğer amaçlar için daha çok tercih edilir. Tütün yapraklarında bulunan nikotin formuna nikotin tuzu adı verilir. Salt likitin yani nikotin tuzunun baz nikotinden farkı; tütün yapraklarında doğal olarak bulunması ve baz nikotine kıyasla daha saf kabul edilmesidir. Bunun dışında, serbest baz nikotine kıyasla daha karlıdır. 

Salt Likit Güvenilir Mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda, nikotin tuzunun metabolizma tarafından daha çabuk emildiği ve bu sayede etkisini uzun süre gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun dışında salt likit, baz nikotinde görülen acılık ve boğaz yakma gibi sorunları barındırmaz. Boğaz vurumu konusunda gerçek sigaraya en yakın olduğu tespit edilmiştir. Nikotin tuzunun sertlik değeri, baz nikotine kıyasla %30 oranında daha azdır. Salt likit, en az baz nikotin kadar güvenlidir. Nikotin bir tuz biçiminde olsa bile vücudu aynı şekilde etkiler. Bu sebepten dolayı, risk açısından nikotin bazı ile herhangi bir farkı bulunmaz. Salt likit ile yapılan likitler her kullanıcı için doğru seçimler değildir. Örneğin, çok buhar sevenler için standart e-likit kullanmak daha mantıklı bir eylemdir. 

Salt Nikotin Likit Nedir ?

    Leave Your Comment