Doktorların Elektronik Sigara Tavsiyeleri

Sigara, içinde bulundurduğu 4 bini aşkın zehirli madde ile insanlarda birçok sağlık sorununa ve hatta ölüme dahi neden olabilmektedir. Sigara kullanımı nedeniyle akciğerler başta olmak üzere, kalp, beyin ve cilt ciddi zararlara uğramakta ve sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Sigaranın cinselliği dahi etkilediği düşünüldüğünde, zararları oldukça fazladır. Sigaranın sağlık açısından bu denli zararlarının olmasının yanında, maddi açıdan da oldukça külfetlidir. Günlük sigara kullanım adedi arttıkça, bu zararlar ile karşılaşmak ne yazık ki daha da kolaylaşmaktadır. Sigarayı zararları ve maddi külfeti nedeniyle bırakabilmek adına, elektronik sigara kullanımı en uygun yollardan biridir. sigarayı ilk etapta bırakmakta zorlanan kişiler için, doktorlar tarafından da ilk elektronik sigara kullanımı tavsiye edilmektedir. 

Neden Elektronik Sigarayı Tercih Etmeliyim?

Sigara kullanan kişiler, sigarayı genellikle bir yardım almadan bırakamamaktadır. Özellikle uzun yıllardır sigara içen kişiler, sigarayı bırakma konusunda oldukça zorlanmaktadır. Sigaranın içinde bulunan ve bağımlılık yapan maddeler nedeniyle sigara bırakılması kullanan kişiler açısından zor olabilmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler için en uygun ve sağlıklı yollardan biri olan elektronik sigaralar, nikotinli olarak da tüketilebileceği için kişilerin nikotin ihtiyacını değişen oranlarda karşılayabilmektedir. Nikotinsiz çeşitleri de bulunan elektronik sigaraların içinde, sigarada bulunan binlerce zararlı ve bağımlılık yapıcı madde bulunmamaktadır. Sağlık açısından zararlı maddeler ile karşı karşıya kalmamanın yanı sıra, elektronik sigaralar normal sigaralara göre çok daha ekonomiktir.

Elektronik Sigaraların Avantajları Nelerdir?

 Sigarayı bırakıp elektronik sigara kullanmak isteyen kişiler, elektronik sigara sağlıklı mı sorusuna ilk aşamada yanıt aramaktadır. Sigaranın bilinen zararları içinde bulundurduğu binerce zehirli maddeden kaynaklanmaktadır. Elektronik sigaralarda bu zehirli ve bağımlılık yapan maddelerin hiç biri bulunmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında sağlığı tehdit edici bir unsur olmayan elektronik sigaralar, kişilerin tercihlerine göre nikotinli ya da nikotinsiz olarak kullanılabilir. Saf nikotin ihtiyacını karşılama haricinde bir işlevi olmayan elektronik sigaralar, bu özellikleri ile sigaranın bilinen zararlarından uzak kalmanızı sağlamaktadır. Elektronik sigaraların bir diğer avantajı da, sigaraya göre maddi açıdan çok daha uygun bir şekilde satılmasıdır.

    Leave Your Comment